22pcs Rack Quantity Modular Data Center with 40KW Cooling Capacity and Modular UPS 80-300KVA
Hefei Coolnet power Co., ltd
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : COOLNET
Model Number : R22
Certification : CE,ISO
Place of Origin : CHINA
MOQ : 1set
Price : 1800-30000USD
Payment Terms : T/T, L/C
Supply Ability : 300 PCS PER MONTG
Delivery Time : 10-25 working days
Packaging Details : Packed in plywooden case, standard export package
Product Description : Modular Data Center
Application : data center, supercomputer centers, education, medical and other industries
Operating voltage : 380/400 VAC,230 VAC,220V
Cooling system : Precision In Row Air Conditioning air cooled
Cooling Capacity : 40KW
Color : Black/Grey white/other custom colors
Power Distribution System : Modular ups
Rack Quantity : 22pcs
Ups Capacity : 80-300KVA
Contact Now
Product Introduction
Benefits
Features
• Quickly deploy
Integrated design, factory prefabricated installation, engineering products
• Energy efficient
• Using efficient modular UPS, you can achieve flexible configuration, can be expanded on demand.
• Intelligent managemen
• Safe and reliable
Channel top skylight support fire flip linkage, easy to external fire gas into the channel fire;
Main Basic Unit Introduction
Rack Part
Appearance of the cabinet
Cabinet Charaectristic
(1) The ventilation rate of the front and rear doors is 70%.
(2) Two vertical PDUs can be installed at the rear of the cabinet.
Aisle Containment -Modular design
The Aisle of the modular data center is mainly composed of end doors and skylights.
End gate
(2) Sliding door size: height × width × depth = 2050mm × 1200mm × 42mm.
The sliding door adopts a sliding structure, the cabinet is used as the carrier, and the upper and lower rails are installed to ensure the independence of the closed channel system. The door panel is bent from 1.5mm cold-rolled steel plate, and tempered glass is installed in the middle to ensure the visibility of the area in the passage.
Good sealing
Good light transmission
The system is composed of toughened glass with strong light transmittance
Power Supply- Modular UPS
Cooling System - In Row Air Conditioning Unit
Monitoring System
Technical Specification
Equipment System Item Parameter
System Dimension 1200mm enclosed cold/hot aisle dual-row cabinets
1200mm enclosed cold/hot aisle Single-row cabinets
Rack Quantity Dual Row Racks:≤48,Single Row Racks:≤24
Rack Dimensions 600mm(W)*1200mm(D)*2000mm(H), can be customerized,42U
Protection Class IP20
Enclosed Aisle Skylight 300mm / 600mm wide turning skylight,Flat roof skylight,Fixed skylight
Power Supply and Distribution Dimension 600mm(W)*1200mm(D)*2000mm(H)
UPS Power Supply 380VAC/400VAC/415VAC(3Phase 5Wire),50/60Hz,PF=0.99
Battery 40AH~240AH/12V Valve Regulated Lead Acid Battery
Cooling Indoor Unit Size 300mm(W)*1200mm(D)*2000mm(H),600mm(W)*1200mm(D)*2000mm(H)
Cooling Capacity Cooling:20~40KW,Chilled water :20~70KW,Chilled water :20~70KW
Power Supply 3Phase 380VAC,50Hz